امروزه با توجه به پیشرفت چشمگیر جمهوری اسلامی ایران در حوزه­ های مختلف علمی و صنعتی و با توجه به تحریم­ های متعدد خارجی لزوم ایجاد مراکزی جهت پرورش و حمایت از طرحهای مبتنی بر دانش بیش از پیش احساس می شود. از این رو اقدامات اولیه جهت تاسیس و راه­ اندازی مرکز رشد دانشگاه علوم کشاورزی و منابع­ طبیعی گرگان از سال 1390 صورت پذیرفت. پس از پیگیری­های متعدد موفق به اخذ مجوز اصولی و فعالیت مرکز رشد گردید. وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ضمن اعلام موافقت اصولی تاسیس مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی، مقرر گردانید:

1- تعداد واحدهای پیش­بینی شده برای پذیرش و استقرار در مرکز رشد در برنامه 5 ساله حداقل 100 واحد منظور گردد.

2- زمینه­ های فعالیت مرکز رشد با توجه به توانمندی­های منطقه، حداقل 80% در زمینه­ های تخصصی زیر باشد:

الف. کشاورزی(با تأکید بر پنبه و دانه­های روغنی) و صنایع­ غذایی

ب. صنایع­ چوب و کاغذ

ج. شیلات(با تأکید بر خاویار و ماهیان خاویاری)

د. منابع طبیعی

3- جهت سهولت دسترسی و تعامل با جامعه و مشتریان واحدهای فناور، دسترسی مستقل از دانشگاه برای مرکز رشد در نظر گرفته شود.

4- برای جذب حمایت مالی مرکز رشد از استانداری و سایر دستگاه­ها توسط دانشگاه اقدام شود.

5- برای ایجاد ارتباط و تعامل مرکز رشد با پارک استان، یک نماینده از پارک در شورای مرکز رشد حضور داشته باشد.

مرکز رشد دانشگاه در نظر دارد با اعتماد به پشتوانه انسانی متخصصین داخلی، گامی مؤثر در جهت خودکفایی علمی و استقلال فناوری در صنعت کشاورزی و منابع­ طبیعی بردارد. این هدف ایجاد بستری مناسب جهت پاسخگویی به تمامی نیازهای کشاورزی و منابع­ طبیعی در قالب انجام متمرکز پروژه­ ها و استمرار فعالیت تحقیقاتی تا تجاری سازی ایده ­ها امکان­پذیر است. این هدف به خودی خود زمینه را برای اشتغال ­زایی نخبگان دانشگاهی ایران اسلامی و جلوگیری از فرار مغزها فراهم می­آورد.

بر این اساس، مخاطبان اصلی مرکز رشد را سه گروه فارغ­ التحصیلان دانشگاه­های تخصصی منطقه و استان، نخبگان علمی شاغل در بخش کشاورزی و منابع­ طبیعی و افراد ماهر و پیشکسوتان صنایع کشاورزی و منابع­ طبیعی و سایر علوم مرتبط تشکیل می­دهند.

1313 :تعداد دفعات بازید


جستجومرکز رشد واحدهای فناوری | دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان